Kako otroke naučiti pametne in varne uporabe interneta
Danes se svetovnemu spletu in vsemu, kar le-ta prinaša s sabo, ne da izogniti. Internet je s svojimi neskončnimi viri informacij postal pomemben del iskanja podatkov, izobraževanja in širjenja obzorij vseh generacij – tudi otrok. Vendar pa brezskrbno surfanje po internetu s sabo prinaša tudi pasti in nevarnosti, ki jih je potrebno prepoznati in se jim pravočasno izogniti.
Naučite svoje otroke varne uporabe interneta v 4 preprostih korakih.
- Postanite vešči uporabnik svetovnega spleta
Vse se začne pri internetno osveščenih starši. Prvi korak k varnosti vaših najmlajših je stalno samoizobraževanje in spremljanje novosti v digitalnem svetu – več kot boste vedeli, več znanja boste lahko prenesli na otroke. Naučite se prepoznati varne spletne strani in tiste, ki se jih je potrebno izogniti, bodite pozorni na neželeno pošto in zavajajoča e-sporočila, pozanimajte se o nevarnostih, ki prežijo na družbenih omrežjih in se poučite o ustreznih varnostnih nastavitvah svojih profilov, predvsem pa bodite previdni in selektivni pri deljenju osebnih informacij, fotografij in misli s širšo okolico.
- Postavite časovno omejitev
Nadzorujte čas, ki ga otroci preživijo pred zaslonom. Postavite pravila, ob katerem času in kako dolgo lahko brskajo po internetu ali igrajo računalniške igrice. Na ta način se bodo naučili zmerne rabe računalnika ter se imeli čas posvetiti tudi drugim hobijem, kot so šport, glasba ali ustvarjanje.
- Usmerjajte svojega otroka
Postavljanje omejitev in pravil ter težnja, da se jih držijo, dajejo otrokom občutek varnosti – in nič drugače ni z uporabo spleta. Par pravil in usmeritev, ki vam bodo pomagali zaščititi vaše otroke pri surfanju po spletu:
- Računalnik in ostale pametne mobilne naprave naj se uporabljajo le v skupnih prostorih doma, npr. dnevnem prostoru, kuhinji itd.;
- Facebook, Snapchat in ostali družabni mediji pridejo na vrsto šele takrat, ko je domača naloga v celoti narejena;
- Na spletu se nikoli javno ne objavlja osebnih podatkov, telefonskih številk, naslova ali trenutne lokacije, kjer se nahajate;
- Z osebami, ki jih spoznate »on line«, se nikoli ne dogovorite za srečanje v živo brez vednosti in spremstva odraslih;
- Če ste na spletu videli kaj, zaradi česar vam je postalo neprijetno ali ste se počutili slabo, to vedno zaupajte staršem in se z njimi pogovorite;
- Nikoli ne prenašajte programske opreme, aplikacij ali drugih dodatkov brez dovoljenja in nadzora staršev;
- O svojih aktivnostih na spletu in vprašanjih se lahko kadarkoli pogovorite s starši.
- Bodite za vzgled in se pravil držite tudi sami
Postavljanje pravil je ponavadi precej enostavno, težje pa jih je tudi sam upoštevati in se jih držati. Bodite vzor svojim otrokom – naj se zgledujejo po vas in zagotovo bo brskanje po spletu za vso družino postalo prijetna in poučna zabava, brez neprijetnosti in slabih izkušenj.
*Povzeto po: American Family Insurance, Internet Smarts for Kids.
»NLB Vita d.d. Ljubljana kljub svojemu skrbnemu prizadevanju za korektno objavo spletnih vsebin ne prevzema odgovornosti za morebitne napake v vsebini, pravilnosti in točnosti objavljenih podatkov. Ti so zgolj informativne narave. Uporabniki objavljeno vsebino uporabljajo na lastno odgovornost.«